holicin (holicin) wrote,
holicin
holicin

Rośnie napięcie w stosunkach Węgry-Ukraina. Kijów chce wyjaśnień w sprawie węgierskich paszportówW reakcji na zapowiedź Węgier, że w związku z ukraińską ustawą oświatową Budapeszt zainicjuje rewizję umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE,  szef ukraińskiego MSZ Pawło wskazał na problem podwójnego obywatelstwa i węgierskich paszportów dla obywateli Ukrainy.

Szef ukraińskiej dyplomacji zaprosił europejskich partnerów do odwiedzin obwodu zakarpackiego, w którym mieszka mniejszość węgierska. Zaznaczył, że jego kraj jest otwarty na dialog z Budapesztem w kwestii nowego ukraińskiego prawa oświatowego, ale chciałby wyjaśnić kwestię węgierskich paszportów dla członków węgierskiej mniejszości na Ukrainie.

Zdaniem władz w Kijowie, krytykowane przez nowe regulacje w sprawie nauczania języków mniejszości na Ukrainie są zgodne z konstytucją i umowami międzynarodowymi, w przeciwieństwie do podwójnego obywatelstwa, które jest na Ukrainie nielegalne.

Podwójne było tematem węgiersko-ukraińskich kontrowersji już wcześniej. W kwietniu br. na wspólnej konferencji prasowej z ministrami spraw zagranicznych Ukrainy, Słowacji i Czech szef węgierskiej dyplomacji oświadczył, że w Europie nie można nikogo karać za posiadanie jednocześnie obywatelstwa państwa członkowskiego UE oraz państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej. Wyraził nadzieję, że uda się dojść do porozumienia z Kijowem w tej kwestii w trybie umów dwustronnych . Za „nie do przyjęcia” uznał wówczas posiadanie podwójnego obywatelstwa minister spraw zagranicznych Ukrainy, uzasadniając to „stanem wojny z Rosją”.

Nie wszyscy na Ukrainie podzielają radykalne stanowisko oficjalnego Kijowa. W ub. roku wypowiadając się na łamach portalu Obozrevatel ukraiński prawnik Maksym Ławrynowycz podkreślał konieczność uregulowania kwestii podwójnego obywatelstwa „dla dobra państwa i obywateli w cywilizowany sposób” – poprzez zmiany w ustawodawstwie.

De facto podwójne obywatelstwo nie jest u nas zabronione, de jure też. Faktem jest jedynie to, że Ukraina uznaje tylko jedno obywatelstwo – ukraińskie […] Odpowiednio w prawie powinny więc być jasno określone sankcje, procedury i wszystkie inne kwestie związane z posiadaniem podwójnego obywatelstwa. Tymczasem istnieje milcząca zgoda na dowolną liczbę obywatelstw, choć uznajemy tylko ukraińskie – uzasadniał Ławrynowycz, przypominając, że 1 maja [2016] na Ukrainie weszła w życie „dyskryminacyjna” ustawa wprowadzająca zapis, że urzędnik państwowy nie ma prawa pracować w służbie państwowej, jeśli posiada, oprócz ukraińskiego, również inne obywatelstwo. Tymczasem – argunetuje Ławrynowycz – w regionach przygranicznych są setki tysięcy obywateli Ukrainy z paszportami Rumunii, Węgier, Polski, Rosji. „Wszystkie te kraje hojnie rozdawały ukraińskim obywatelom paszporty. I co teraz ci mają robić? Nie daje się im pracy, pozbawia się prawa wykonywania zawodu, straszy odpowiedzialnością przy przekraczaniu granicy. Jedyny cywilizowany sposób to prawne uregulowanie tej kwestii” – podsumowuje.

Warto przy okazji przypomnieć, jak wygląda sprawa podwójnego obywatelstwa w krajach UE. Większość  na nie zezwala. Dosyć restrykcyjne w tej materii niemieckie przepisy regulują sprawę tak, że trzeba zrzec się obywatelstwa Niemiec, jeśli przyjmuje się inne, jednak ta zasada dotyczy wyłącznie obywateli spoza krajów UE  i Szwajcarii (nie dotyczy również dzieci i wnuków imigrantów). W Polsce posiadanie dwóch paszportów jest możliwe, Polak nie może jednak uchylać się od wypełniania obywatelskich obowiązków z racji posiadania drugiego obywatelstwa.  Inne kraje środkowo-wschodniej Europy również są otwarte na kwestię podwójnego obywatelstwa. Bułgaria, Serbia i Chorwacja dopuszcza podwójny paszport, jednak cudzoziemiec, który chce uzyskać tamtejsze obywatelstwo, musi się zrzec dotychczasowego. W Szwecji panuje zasada, że można posiadać podwójne obywatelstwo, ale tylko wówczas, gdy drugie państwo to również dopuszcza. Podobne regulacje obowiązują w Danii i Finlandii.

Czytaj również: Szef węgierskiego MSZ odmówił spotkania z Pawło Klimkinem. Budapeszt chce rewizji układu stowarzyszeniowego Ukrainy z UE

https://kresy24.pl/rosnie-napiecie-w-stosunkach-wegry-ukraina-kijow-chce-wyjasnien-w-sprawie-wegierskich-paszportow/
Tags: Венгрия, Политика, Украина
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments