holicin (holicin) wrote,
holicin
holicin

Nadzieja na polsko – ukraińskie pojednanie w polskim świętymZwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego abp Światosław ogłosił w środę w Watykanie, że został patronem polsko-ukraińskiego pojednania. przypomniał, że to właśnie Polak stał u początków tego pojednania.

– Osobiście doświadczył dramatów XX w., które podzieliły dwa bratnie narody, a zarazem wiedział, że jest możliwe, bo wcześniej był jednym z inicjatorów pojednawczego gestu względem narodu niemieckiego. Przed 30 laty w Rzymie osobiście skłonił Polski i ukraiński do podpisania historycznej deklaracji o przebaczeniu i pojednaniu.

O motywach oddania polsko-ukraińskiego pojednania pod patronat św. Jana Pawła II abp Szewczuk mówił też w rozmowie z Radiem Watykańskim.

„Musimy pamiętać o jego osobistej inicjatywie, o jego osobistym patronacie nad początkiem tego procesu polsko-ukraińskiego pojednania. Musimy zrozumieć, że ten jest przede wszystkim procesem duchowym i musimy się nauczyć, jak stanąć ponad naszymi egoizmami, osobistymi i narodowymi. Potrzebujemy w tym tego patrona na niebiosach, aby dalej opiekował się tą świętą sprawą pojednania” – powiedział abp Szewczuk.

Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików wziął dziś udział w konferencji prasowej, na której przedstawiono tegorocznych laureatów Nagrody Pojednania, przyznawanej przez Kapitułę Pojednania Polsko-Ukraińskiego. Zostali nimi Kongregacja dla Kościołów Wschodnich oraz trzy redakcje Radia Watykańskiego: polska, ukraińska i słowacka.

Abp Szewczuk powiedział podczas konferencji prasowej, że dziś jest już niemal jedynym głosem na arenie międzynarodowej, który broni Ukrainy, przypomina o doświadczanej przez nią niesprawiedliwości i demaskuje medialne manipulacje dotyczące trwającego tam konfliktu. Jak podkreślił zwierzchnik ukraińskich grekokatolików, zawsze uważał, że nie jest to wewnętrzny, lecz międzynarodowy.

https://kresy24.pl/nadzieja-na-polsko-ukrainskie-pojednanie-w-polskim-swietym/

Tags: 2 Мировая война, Ватикан, Католическая церковь, Политика, Польша, Украина
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments